Godot Oyun Motoru Nedir ?

Bu yazıda son dönemde popüler olan ücretsiz hafif ve açık kaynak kodlu bir oyun motoru olan Godot Engine hakkında bahsettim.

godot engine oyun motoru

Godot Engine nedir

Godot Engine ücretsiz ve açık kaynaklı bir oyun motorudur. Godot engine ile hem 2D hem 3D oyun yapıp web, windows, linux, macOS, android ve Ios gibi platformlara çıkarabilirsiniz.

Godot kelimesi Türkçede “Godo” olarak okunur.

Godot Engine tamamen ücretsizdir. Oyun motorunu kullanırken herhangi bir ücret ödenmesi gerekmediği gibi çıkardığınız oyunlar için de Godot’a pay vermek zorunda değilsiniz.

godot engine oyun motoru

GDScript nedir?

GDScript programlama dili Godot Oyun Motorunun ana programlama dilidir. Python ile çok benzer bir yazıma sahip olan GDScript ayrıca Godot Engine ile uyumlu birçok özellik ile donatılan bir dildir.

Bunun yanı sıra Godot’ta C# ve C++ dillerini de oyun geliştirirken kullanabilirsiniz.

godot Gdscript

Godot nasıl indirilir ?

Godot oyun motorunu kendi resmi sitesinden windows linux ve mac sistemler için indirebilirsiniz : https://godotengine.org

Godot Engine ile ilgili sık sorulan sorular

Bu bölümde Godot oyun motoruyla ilgili sık sorunlar soruları kısaca cevapladım.

Godot paralı mı ?

Godot Engine tamamen ücretsizdir ve açık kaynak kodludur.

Godot mu Unity mi ?

Godot’un Unity’e göre avantajları tamamen ücretsiz olması ve hafif bir oyun motoru olması olarak sayabiliriz. Godot oyun motoru toplam boyutu 100 Mb altındadır ve basit hızlı bir geliştirme imkanı sunar

Öte yandan Unity ise çok büyük bir topluluk desteğine sahip oturmuş bir oyun motorudur. Güçlü C# dilini kullanarak 2D ve 3D oyun yapmaya olanak sağlar.

Piyasada Unity iş imkanları daha iyi olsa da Unity oyun geliştiricilerinin godot oyun motoruna göz atması faydasına olur diye düşünüyorum.

Godot ile 3 boyutlu oyun yapılır mı?

Evet. Godot oyun motoru 2 boyutlu ve 3 boyutlu oyun yapmayı destekler.

Godot ile mobil oyun geliştirmek mümkün mü ?

Evet. Godot ile hem Android hem de Ios oyunları geliştirmek mümkün. Hatta Windows Mac Linux Web oyunları da geliştirmek mümkündür.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top