Javascript ile neler yapılabilir

Javascript günümüzde en çok kullanılan ve her yerde karşımıza çıkan bir programlama dili. Bu yazıda Javascript ile neler yapılabilir bunu anlattım

Ayrıca Javascript Nedir isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Javascript ile yapılabilecek şeyler

Javascriptin çıkış amacı interaktif web deneyimi olsa da bugün çoğu kütüphane ve framework yardımıyla web harici şeyler yapmak da javascript ile mümkün

İnteraktif web siteleri

Web sitelerine interaktiflik ve etkileşim katmak JS‘in asıl amacı. Doğal olarak işini en iyi yaptığı alan bu.

Javascript kullanarak kullanıcıya tepki veren etkileşimli siteler yapmak mümkün. Hatta javascript ile tarayıcıda çalışan ve normalde masaüstü programı karmaşıklığında olan uygulamalar da yapmak mümkün.
Örnek : https://www.photopea.com

Ayrıca JS sayesinde React.js gibi frameworkler web geliştirmemizi hızlandırdı.

React.js code

Sunucu tabanlı web uygulamaları

Bir javascript çalışma ortamı olan Node.js sayesinde sunucuda veya bulutta da javascript çalıştırabilirsiniz. Node.js yardımıyla direkt sunucuda web sayfası hazırlayabilir ya da REST API yazabilirisiniz.

Basit bir rest api örneği için benim Express.js ile rest api oluşturma yazıma bakabilirisiniz.

node js

Mobil uygulama geliştirme

Javascript ile Android ve Ios platformlarına mobil uygulama geliştirmek mümkün. En popüler mobil Js frameworklerinden birisi react native.

React native nedir ?

React native javascript programlama dilini ve react kütüphanesi kullanarak android ve Ios uygulamaları geliştirmenizi sağlıyor.
Size sağladığı View veya Text gibi özel react componentlerini kullanarak projenizi oluşturduktan sonra mobil platformlara çıktı verebiliyor.

react native mobile app

Javascript ile tarayıcı eklentisi yapmak

Tarayıcı eklentileriyle büyük ihtimal karşılaşmışsınızdır. En popülerleri reklam engelleyici adblock eklentileri. Bunlar chrome ve benzeri tarayıcılar için javascript dili ile yapılıyor.

Benim de yaptığım örnek bir eklenti linki : Başlık seçici

chrome browser

Discord, Telegram botları

Yine discord telegram veya başka uygulamalarda botlara denk gelmişsinizdir. Bu botlar otomatik mesaj atar ya da komutunuza göre müzik açar.
Midjourney discord botu da prompt alarak yapay zeka ile görsel üretiyor.

Bu botların bağlantı alt yapısını node.js kullanarak oluşturabilirsiniz. Hatta NPM sitesinde çok fazla yardımcı kütüphane ile geliştirme süreci hızlanır.

discord bot

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top