JavaScript Nedir ? Neden Kullanılır

Javascript nedir ?

Javascript günümüzde genellikle web tarayıcılarında kullanılan hafif bir programlama dilidir. Asıl amacı web sayfaları için interaktiflik sağlamak olsa da bugün web, mobil, sunucu tarafında da çok popüler bir dildir. Bu yazıda javascripti kısaca anlatacağım.

JavaScript ne için kullanılır

Javascript bugün çoğu alanda kullanılsa da asıl amacı web sayfalarında interaktifliği sağlamaktır. Eskiden web sayfaları daha basitti ve sadece metin gösterimi için varlardı. Javascript veya diğer adıyla EcmaScript web sayfalarının masaüstü uygulamalarına daha yakın olmasına yardımcı oldu ve arkaplanda işlem gerçekleştirebilmesine ayrıca kullanıcının isteklerine tepki verebilmesine olanak sağladı.

Javascript web sayfalarındaki DOM’u (Document object model) manipüle etmek için kullanılır. Javascript ile web sayfalarındaki tüm HTML öğelerini kontrol edip değiştirebilirsiniz.

Javascript nasıl çalışır? V8 motoru nedir

Javascript web tarayıcılarında eğer Chromium tabanlı ise V8 Motoru aracılığı ile çalışır. V8 Motoru Google tarafından geliştirilmiş bir javascript çalışma ortamıdır. C++ dilinde yazılmış olan bu motor Chrome, Node.js ve daha birçok uygulamada yer alır.

Javascript v8 Engine

V8 Motoru javascript kaynak kodunu doğrudan compile eder ve çalıştırır. Javascriptin hafıza kontrolünü sağlar ve gereksiz hafıza öğelerini otomatik siler.

Javascript kısaca tarihi

console.log(“javascript tarihi”)

JavaScript, 1995 yılında Brandan Eich adlı bir Netscape çalışanı tarafından 10 günlük bir sürede oluşturuldu. İlk olarak “Mocha” olarak adlandırıldı ve daha sonra “Mona” ve hemen öncesinde “LiveScript” adını aldı. Dilin ilk sürümleri, özellikle Netscape’e özgüydü ve sınırlı işlevlere sahipti, ancak geliştirici topluluğunun yardımıyla zamanla büyümeye devam etti. 1996 yılında JavaScript resmi olarak “ECMAScript” adını aldı ve ECMAScript 2, 1998’de; ECMAScript 3 ise 1999’da yayınlandı. Bu, günümüz JavaScript’ine evrimleşti ve sadece farklı tarayıcılarda değil, aynı zamanda mobil ve masaüstü bilgisayarlar gibi farklı cihazlarda da çalışabilen bir dil haline geldi.

Javascript ile neler yapılabilir ?

Javascriptin asıl amacı dediğimiz gibi web sayfalarında DOM kontrolüdür ama modern js ve yardımcı kütüphaneler ile aşağıdakiler yapılabilir.

  • React ile web uygulamaları
  • React Native ile mobil uygulamalar
  • Node.js ile masaüstü ve sunucu uygulamaları
  • Express.js kütüphanesi yardımı ile rest api

Javascript ile ilgili sık sorulan bazı sorular

Javascript vs node.js farkı ne ?

Javascript bir programlama dilidir. Node.js ise bir çalışma ortamıdır. Node.js Javascriptin windows linux macos gibi işletim sistemlerine üzerinde çalışmasını sağlar

Javascript derlenen bir dil midir ?

Javascript V8 motoru tarafından Just-In-Time (Jit) olarak çalışan bir dildir. Çalışma zamanında direkt kaynak kod derlenerek yorumlanır.

Javascript öğrenmek için HTML veya CSS bilmek gerekir mi ?

Javascript öğrenmek için doğrudan html veya css bilmek gerekmiyor çünkü node.js ile yerel ortamınızda da js ile çalışabilirsiniz. Fakat tavsiye edilen öğrenme yöntemi önce html ve css öğrenmek ardından javascript öğrenmektir.

Javascript nesne yönelimli bir dil midir ?

Evet JS nesne yönelimli, OOP destekleyen bir dildir.

JSX Nedir ( Javascript React )

Jsx yani javascript react, React.js kütüphanesinde kullanılan, HTML ve javascripti aynı kodun içinde yazmayı sağlayan bir yazım şeklidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top