Oyun motoru nedir

Bu yazıda modern oyunların yapımında büyük rol oynayan oyun motoru nedir bunu anlattım.

Oyun Motoru nedir

Oyun motorları oyun geliştiricilerinin oyun yaparken tüm sistemleri geliştirmek zorunda kalmaması için kullandığı yardımcı araçlar ve uygulamalardır.

Günümüzde çoğu oyun belli başlı temel özelliklere ihtiyaç duyar. Bunlar fizik motoru, kullanıcı girişi, ses çıkışı, görüntü çıkışı gibi şeyler. Bu özellikleri sıfırdan oluşturmak tabi ki mümkün ama çok vakit alıcı, ayrıca bu temel özellikleri verimli ve uyumlu bir şekilde geliştirmek de ekstra çaba istiyor.

İşte bu kısımda oyun motorları ortaya iyi bir oyun çıkarmak için gerekli olan temel özellikleri geliştiriciye sunarak yardımcı oluyor. Oyun geliştiricileri ise daha çok oyunun mekaniklerine vakit ayırabiliyor.

oyun motoru nedir

Bir oyun motorunun parçaları

Oyun motoru oyun geliştirme sürecini hızlandırmak için bir çok araç içerir. Bazıları :

Kullanıcı girişi – Input

Cep telefonlarında dokunmatik ekran, konsollarda oyun kolu ve bilgisayarlarda klavye fare girişini kontrolleri oyun motorunun kendi araçları ile hızlı ve basit şekilde kontrol edilir.

Bu sayede yazılımcı ekstradan düşük seviye input kontrolü için kod yazmaz, oyun motorunun kendisine sağladığı araç ile bu bilgiyi alır ve kullanır, buna göre oyuna yansıtır.

Grafik

Grafikler bir oyunun en önemli parçasından biri. Fakat yine sıfırdan grafik motoru yazmak zor bir iş. Hele hele işin içine 3D grafikler, ışıklandırma, ray tracing gibi ek özellikler girdiğinde çok emek isteyen bir iş.

Oyun motorları ise grafikleri kendi araçları ile hızlı bir şekilde ve optimize olarak renderliyor. Bu sayede iş yükünü azaltıyor.

Fizik motoru

Fizik motorları gerçek hayattaki fiziği yakın bir şekilde modellemeye yarar. Tabi bu fizik hesaplamalarını koda dökmek zor ayrıca bundan daha zor olanı bunları optimize bir şekilde hesaplamak.

Oyun motorları içinde bulunan fizik motorları çarpışma, dönme, hız ve ivme, konum ve yerçekimi gibi fizik hesaplamalarını yapar. Bu hesaplama yükünü oyun geliştiricisinden alır

Yapay zeka

Oyunların kalitesini arttıran özelliklerden biri yapay zekanın verdiği tepkilerdir. NPC’ler ve oyundaki düşmanlar ve oyunun yapılan seçimlere göre ilerlemesinde yapay zeka araçları kullanılabilir.

Oyun motorları düşman yapay zekası için kullanılacak araçlar içerir.

Ses

Yine aynı görüntü çıkışı gibi ses çıkışı için oyun motorları oyun geliştiriciye kullanması için basit araçlar sunar. Oyun geliştirici ses çıkışı için ayrıca kod yazmak zorunda kalmaz.

Networking – Multiplayer bağlantı

Günümüzde en çok oynanan oyun türü çok oyunculu oyunlar. Network bağlantısı kurmak düşük seviyede uğraştırıcı ve hataya açık bir işlemken oyun motorları multiplayer oyunlar için bağlantıyı kolaylaştırıcı ayarlar ile gelir.

oyun motor gaming

Oyun motorlarının tarihi

Bir oyun nasıl yapılır? Bu, oyun endüstrisinin en zor sorusudur.

Aslında, genel olarak yazılım endüstrisi, yazılım mühendisliği süreçlerinin ne kadar olgun olmadığı konusunda oldukça açık ve dürüsttür. Steve McConnell’ınAltın Rüya Sonrası” kitabına bakarak yazılım endüstrisinde çok ihtiyaç duyulan olgunluğun mükemmel bir tartışmasını bulabilirsiniz.

Yazılım mühendisliği topluluğundaki birçok geliştirme çabası, yazılım yapma sürecine nasıl yaklaştığımızı geliştirmeye yöneliktir.
60’lı ve 70’li yıllarda Fortran ve COBOL’dan C’ye kadar programlama dillerinin gücünü artırma konusunda büyük adımlar atıldı.

80’lerde mikrobilgisayar, programlama ortamında muazzam iyileştirmeler yarattı. Her geliştirici kendi çalışma istasyonuna sahip olabilir ve kod düzenleyebilir, çalıştırabilir ve hata ayıklayabilirdi.
80’lerin sonları ve 90’ların başlarında yazılım geliştirme topluluğunun öncüleri, nesne tabanlı programlamanın etkinliği ve C++’ın büyük proje gücü ile yüklendiler. Entegre düzenleyiciler, hata ayıklama araçları ve profilleyicilerle iyileştirmeler devam etti.

Derleyicilerin optimize edilmesi, neredeyse derlemeli programlamayı gereksiz hale getirdi ve görsel arayüz düzenleme araçları iş uygulamaları için programlamayı oldukça hoş bir deneyim haline getirdi. Tüm bu fantastik yazılım geliştirme sürecine yapılan iyileştirmelere rağmen, yazılım projesi bütçeleri sadece daha da büyüdü, süreler daha da uzadı ve sayılarca arttı. ( Çeviridir )

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top