Windows 11 gece ışığı nasıl açılır

Windows 11‘de geceleri ekranın mavi rengini azaltan ve göz için faydalı olan gece ışığı modu nasıl açılır bunu anlattım.

Windows 11 gece ışığı nedir ?

Microsoft ilk olarak Windows 10 ile bu özelliği eklemişti. Gece ışığı özelliği sayesinde zararlı mavi renk tonlarını azaltabilir ve ekran renklerini daha sıcak renklere dönüştürebilirsiniz.

Gece ışığı özellikle gece bilgisayar başında olanlar için gözlerini rahatlatabilir ve gece rahat uyumasına yardımcı olabilir.

Gece ışığını ayarlar menüsünden açmak

Öncelikle Windows 11 ayarlar‘ına gitmemiz lazım. Arama kutusundan ayarlar yazarak ya da Windows + I tuşlarına basarak açabilirsiniz.

windows 11 ayarlar ekranı

Ayarlar ekranına geldikten sonra soldan Sistem menüsü açılmalı doğal olarak. Eğer açılmadıysa siz kendiniz Sistem yazan menüyü açın.

Sistem ayarlarından en üstteki Ekran ayarına girin.

Ekran ayarlarında Gece Işığı ayarı’na girin

windows 11 gece ışığı

Gece Işığı menüsüne girdiğinizde alttaki ayarlar gelecektir.

En üstteki Şimdi açın yazan buton sayesinde gece modunu açıp kapatabilirsiniz.

Güç yazan ayar çubuğu sayesinde renk ayarı yapabilirsiniz. Bu rengin ne kadar sıcak olduğunu ayarlar

Gece ışığını zamanlayın ayarı bu özelliği belirli saatlerde otomatik açıp kapatır. Bunu ayarlayıp aç kapat yapmadan otomatik bırakabilirsiniz.

windows 11 gece ışığı ayarları
windows 11 gece ışığı

Gece ışığını sağ alt menüden açma

Bu gösterdiğim ayarlar kısmından gece ışığı açma uzun sürebilir. Genelde ilk ayarları yapmak için bu menüye girebilirsiniz.

Renk ayarları gibi ayarları yaptıktan sonra kolayca açıp kapatmak için Windows 11’de sağ altta bulunan ses ve Wifi gibi özellikleri ayarlamak için kullanılan ayar menüsünden gece ışığını açıp kapatmak mümkün

windows 11 sağ alt menü gece ışığı

Not : Eğer bu ayarlar menüsünde gece ışığı butonu yoksa sağ alttan ikinci kalem simgesine tıklayıp bu ayar butonlarını değiştirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top